Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Čím zapáchá Český lev

12. 03. 2009 21:09:05
Dovoluji si na tomto místě zveřejnit svůj loňský článek o Českých lvech, protože zatím bohužel neztratil nic ze své věcné podstaty. Omlouvám se, nedělám takový krok často, ale situace v české kinematografii mě trápí a důvod psát znovu totéž nenacházím.

Jediný film, který měl v loňském (tj. 2007, pozn. aut.) roce opravdu smysl, totiž Nikolaevova adaptace románu Jana Pelce ...a bude hůř, byl v rámci Českých lvů vedle vítězství v kategorii nejlepší střih oceněn tak, jak nejlepší filmy roku obvykle bývají: cenou za nejlepší filmový plakát.

Tahle cena, spolu s cenou za nejlepší výtvarný počin, kdysi zdobívala produkci Jana Švankmajera, zmíněné ceny si odnášela jeho zesnulá manželka a geniální výtvarnice Eva (i když je nutno dodat, že sem tam Švankmajer nějakou tu sošku taky dostal, příznačné je, že za svůj nejhorší celovečerní film Otesánek, zatímco například Šílení si museli vystačit se zmiňovanými dvěma šidítky). Výroční ceny Český lev totiž nemají od svého počátku jiný smysl, než utvrzovat zdejší pokleslý filmový mainstream v objektivně nepodložené víře, že má úroveň.

Protože mnoho cen letos obdržely Vratné lahve otce a syna Svěrákových, dovolil bych si ocitovat jednu pasáž z představení Divadla Járy Cimrmana, a to ze semináře k Hospodě na mýtince: "Skladatelé se totiž domnívali, že si navzájem pochválí svá vlastní díla a rozdělí se o ceny, jak to tak chodí". Vyměňte podmět "skladatelé" za "filmaři" a získáte přesný obrázek toho, co se na výročních cenách Český lev rok co rok děje.

O nominacích a o vítězích totiž rozhodují členové České filmové a televizní asociace (ČFTA), tedy samotní tvůrci, kteří - až na několik čestných výjimek - nemají a z principu ani nemohou mít dostatečný odstup. Značnou část osazenstva navíc tvoří činní herci, o jejichž přístupu k věci zřejmě nejvýmluvněji vypovídají takové ty četné rozhovory o vlastních rolích, které se skládají z bezobsažných floskulí typu "byla to nádherná práce" a z veselých historek a jejichž informační hodnota je tedy nulová. Pokud hodnotí filmovou produkci podobně, pak to leccos vysvětluje. Abychom se vyhnuli paušalizování, pak i zde se samozřejmě najdou výjimky - zcela vážně například berou svou profesi Josef Abrhám či Iva Janžurová, abych zmínil jen některé.

Nové pochybnosti vzbuzuje jistě oprávněná otázka, zda všichni hlasující opravdu shlédli celou roční filmovou produkci, či zda se jim jednoduše někdy něco líbilo a stříleli při hlasování nazdařbůh dle několika málo dojmů.

Mezi hodnotiteli zcela chybějí filmoví publicisté, kritici, historikové - jedním slovem odborníci. Paní Evu Zaoralovou, jakkoli si jí nesmírně vážím, mezi ně nemohu počítat; je podle mne jakožto programová ředitelka karlovarského filmového festivalu v onom koloběhu příliš zainteresovaná. Skutečnost, že europoslaneckou imunitou posílený Vladimír Železný do kolonky povolání uvedl "mediální odborník", by byla k smíchu, kdyby nebyla při sledování programové nabídky jeho mediálně-odborného dítěte tak silně k pláči.

Na druhou stranu, pokud se podíváme, jaká svoloč píše o filmu, potažmo o kultuře do médií, pak možná výše uvedená výtka znamená jen odkaz na existenci bludného kruhu.

Hloupé na tom všem ale je, že v mlýnici tohoto bludného kruhu se ocitá především kdysi tak skvělá a velebená česká kinematografie. Dávno zde nevznikají velká díla - Michálek a Švankmajer český film sami nezachrání. Vypůjčil-li jsem si do názvu článku Nerudův verš, přidávám na závěr i následující: "jak lvové v kleci jatí". Je to docela výstižné.

A tak mne napadá následující východisko, které dávám k diskusi: Nemohli by porotu Českých lvů pro příště tvořit zahraniční novináři?

Poznámka: Seznam členů ČFTA najdete zde.

Autor: Marek Tarnovský | čtvrtek 12.3.2009 21:09 | karma článku: 16.49 | přečteno: 2725x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Kultura

Helena Herynková

Využijte minulosti, abyste vylepšili budoucnost

Starý muž, jenž přežil holocaust a stvořil hračkářské impérium pro radost všech dětí. Jaké skrývá tajemství? Hračkář, strhující román z překvapivě nového zdroje...

23.11.2017 v 10:27 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 101 | Diskuse

Karel Sýkora

Jan Heller – Přehled Starého zákona

Jan Heller byl český religionista, biblista, protestantský teolog, vysokoškolský pedagog a překladatel z hebrejštiny a foiničtiny.

23.11.2017 v 7:58 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 35 |

Eva Šamánková

Poslední dívka

Tři ženy, které mají společné následující - přežily krvavá řádění šílenců. Každá na jiném místě, v jinou dobu a za jiných okolností. Každá ale přežila jako jediná. Tři ženy, které se staly „Posledními dívkami“...

22.11.2017 v 17:44 | Karma článku: 8.42 | Přečteno: 389 | Diskuse

Karel Sýkora

Bedřich Smetana jako xenofob? ... :-)

Bedřich Smetana byl významný český hudební skladatel období romantismu. Pocházel z poměrně zámožné sládkovské rodiny, ale od raného mládí se věnoval hudbě, zejména hře na klavír a kompozici.

22.11.2017 v 10:41 | Karma článku: 10.84 | Přečteno: 202 |

Hermína Muchová

Rozhovor se zpěvačkou Evou Pilarovou

Zpěvačku Evu Pilarovou znají a obdivují všechny generace posluchačů a je bezesporu jednou z pěveckých legend, které bychom si měli za její celoživotní působení v oblasti hudby vážit.

22.11.2017 v 7:30 | Karma článku: 14.56 | Přečteno: 801 | Diskuse
Počet článků 18 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2390

"Neduživý, kosmopolitní, židofilní, plutokratický, odnárodněný intouš v žoldu cizího kapitálu."
(Nick petr_sleder v diskusi o mém článku. Děkuji za odhalení!)

Narodil jsem se v Českých Budějovicích v roce 1973, ale od dětství žiju v Praze. Studoval jsem politologii, filosofii a češtinu. Připravil jsem k vydání asi desítku knih z oboru, především v nakladatelství OIKOYMENH. Hraji a režíruji divadlo v divadelním spolku Tréma 29, napsal jsem dvě divadelní hry (aktovku Majitelé a celovečerní Přátele žehu), třetí je rozepsaná. Spolupracuji s e-zinem Vinohrady.cz a snažím se pomáhat migrantům v rámci neziskovky Berkat. Živím se jako komerční grafik a tiskař.Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.