Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Don Corleone a Jaromír Jágr jako shakespearovské postavy

2. 03. 2011 8:00:01
Stručná poznámka o vhodnosti aktualizace v adaptaci divadelní klasiky a o jednom sympatickém divadle.

Pražské Malé Vinohradské divadlo (MVd) je generačním souborem s vyhraněným názorem, solidním intelektuálním zázemím a poněkud nešťastným a zavádějícím názvem. Vzniklo v roce 2005 z podhoubí někdejších studentů herectví u velezkušeného docenta Václava Martince.

Vedle generačně i lidsky spřízněného ansámblu má štěstí i na několik zajímavých osobností "za scénou", ať je to uznávaný dramatik David Drábek, který přímo pro MVd napsal již tři hry, výtečný dramatizátor literárních předloh a sám zajímavý autor Jiří Roth či režisérský tandem Pavel Khek a Peter Chmela, který je podepsán pod většinou z nejzajímavějších kusů divadla.

Právě tento tandem se před časem ujal inscenace Shakespearovy Zimní pohádky, která patří k tomu nejlepšímu, co jsem kdy z divadelní klasiky viděl.

Nejde vůbec o herecké výkony, třebaže v představení se vzácně nevyskytuje žádný průšvih a přestože výkony Ivany Machalové, Petra Pochopa a zejména hostujícího Jiřího Panznera jsou dokonce vynikající, u posledně jmenovaného částečně atakující hranici interpretační geniality.

Nejde o strohou, ale funkční výpravu, která snad ani výpravou není a která tak dovádí mrazivou atmosféru inscenace na samotnou mez snesitelnosti.

Jde o interpretační rámec celého představení, o výborný nápad Shakespearův kus celkově aktualizovat všemi možnými prostředky s bohulibou výjimkou širšího zásahu do textu. Sledujeme tedy sice hru protikladů, která primárně pojednává o tématech jakými jsou nevěra versus důvěra, vina versus odpuštění, pravda versus lež atd., sledujeme hru Shakespearovu, která však proniká k divákovi množstvím současných motivů.

Jde napříkald o využití televize coby orákula, použití rockových fláků od Elvise před Zappu po Sex Pistols coby scénické hudby, zcela nesamoúčelné zakomponování invalidního vozíku coby vícečetného symbolu mezi důležité rekvizity atd.

To vše je korunováno prvoplánovou stereotypizací, využitím (v českém prostředí při inscenování klasiky bohužel ne zcela zažitých) zcizovacích postupů při herecké práci a nezbytnou interpretační nadsázkou.

Zimní pohádka se odehrává napůl v Čechách a napůl na Sicílii. Obě země jsou v Shakespearově pojetí středozemními ostrovy, leč stylizace Sicilanů do coppolovských mafiánů a Čechů do připitomělých buranů chlastajících pivo před obrazovkou s hokejem hraje skoro jako další postava, jako výraz jakéhosi kolektivního pavědomí (a nejde přirozeně o překlep).

Jedná se najednou o hru o nás dnes, která svým pojetím paradoxně vychází vstříc právě tak současnému diváku jako samotnému Shakespearovi.

Zkrátka a dobře - inscenační aktualizace klasických kusů mohou někomu způsobovat nepříjemné stavy, protože v jisté rovině naplňují skutkovou podstatu trestného činu znásilnění. Přitom dobře pojatá inscenace může fungovat jako moderní verze klasického kusu i jako autorská výpověď zároveň.

Příklad druhé možnosti lze nalézt v Malém Vinohradském divadle, kde bude mít Shakespearova Zimní pohádka v režii Pavla Kheka a Petera Chmely 21. března 2011 (bohužel) svou derniéru.

Autor: Marek Tarnovský | středa 2.3.2011 8:00 | karma článku: 8.21 | přečteno: 1433x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Kultura

Helena Herynková

Využijte minulosti, abyste vylepšili budoucnost

Starý muž, jenž přežil holocaust a stvořil hračkářské impérium pro radost všech dětí. Jaké skrývá tajemství? Hračkář, strhující román z překvapivě nového zdroje...

23.11.2017 v 10:27 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 101 | Diskuse

Karel Sýkora

Jan Heller – Přehled Starého zákona

Jan Heller byl český religionista, biblista, protestantský teolog, vysokoškolský pedagog a překladatel z hebrejštiny a foiničtiny.

23.11.2017 v 7:58 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 35 |

Eva Šamánková

Poslední dívka

Tři ženy, které mají společné následující - přežily krvavá řádění šílenců. Každá na jiném místě, v jinou dobu a za jiných okolností. Každá ale přežila jako jediná. Tři ženy, které se staly „Posledními dívkami“...

22.11.2017 v 17:44 | Karma článku: 8.42 | Přečteno: 389 | Diskuse

Karel Sýkora

Bedřich Smetana jako xenofob? ... :-)

Bedřich Smetana byl významný český hudební skladatel období romantismu. Pocházel z poměrně zámožné sládkovské rodiny, ale od raného mládí se věnoval hudbě, zejména hře na klavír a kompozici.

22.11.2017 v 10:41 | Karma článku: 10.84 | Přečteno: 202 |

Hermína Muchová

Rozhovor se zpěvačkou Evou Pilarovou

Zpěvačku Evu Pilarovou znají a obdivují všechny generace posluchačů a je bezesporu jednou z pěveckých legend, které bychom si měli za její celoživotní působení v oblasti hudby vážit.

22.11.2017 v 7:30 | Karma článku: 14.56 | Přečteno: 801 | Diskuse
Počet článků 18 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2390

"Neduživý, kosmopolitní, židofilní, plutokratický, odnárodněný intouš v žoldu cizího kapitálu."
(Nick petr_sleder v diskusi o mém článku. Děkuji za odhalení!)

Narodil jsem se v Českých Budějovicích v roce 1973, ale od dětství žiju v Praze. Studoval jsem politologii, filosofii a češtinu. Připravil jsem k vydání asi desítku knih z oboru, především v nakladatelství OIKOYMENH. Hraji a režíruji divadlo v divadelním spolku Tréma 29, napsal jsem dvě divadelní hry (aktovku Majitelé a celovečerní Přátele žehu), třetí je rozepsaná. Spolupracuji s e-zinem Vinohrady.cz a snažím se pomáhat migrantům v rámci neziskovky Berkat. Živím se jako komerční grafik a tiskař.Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.