Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Za Ladislavem Smoljakem (a též za Karlem Velebným a Jiřím Šebánkem)

6. 06. 2010 17:10:00
V souvislosti s dnešní smutnou zprávou o skonu Ladislava Smoljaka jsem se dočetl řadu nepřesností ohledně autorství postavy Járy Cimrmana, které je připisováno právě Smojlakovi, aniž by mediální svět zapátral po hlubších souvislostech.

Postava Járy Cimrmana, intelektuálně založeného traktoristy milujícího jazz a přicházejícího se zcela nesmyslnými vynálezy a zlepšovacími návrhy, se objevila poprvé v rozhlasové "nealkoholické Vinárně U Pavouka" v druhé polovině 60. let a teprve postupně se vyvinula v to, čím dneska vpravdě je. Na počátku stáli tedy zejména Jiří Šebánek, Karel Velebný (alias Evžen Hedvábný) a Zdeněk Svěrák, přičemž ten největší podíl je nutno připsat právě Velebnému.

První tři divadelní představení - Akt, Vyšetřování ztráty třídní knihy a Domácí zabíjačka - měla tři původce: Svěráka a Smoljaka jako spoluautory Aktu (hru samotnou napsal samotný Svěrák, Ladislav Smoljak pomohl s úvodní přednáškou), Smoljaka jako autora Třídní knihy a Šebánka coby autora posledně jmenovaného kusu. Postava Cimrmana jak ji známe dnes byla tedy společným dílem těchto tří mistrů slova.

Naturalistická scéna lovu na zajíce z filmu Jára Cimrman ležící spící byla příčinou odchodu Jiřího Šebánka, který byl odjakživa též přesvědčeným bojovníkem za práva zvířat. Tuto scénu velmi logicky nepřenesl přes srdce, dopředu Smoljaka varoval, co se v případě její realizace stane, a dokázal si stát za svým. A to i přestože tušil, že jeho Salon Cimrman, který posléze založil v Ostravě, bude z hlediska diváckého zájmu (byť nikoli kvality!) na druhém místě.

Pokud jde o kvalitu, pak humor, který přinesla společná cimrmanovská deska Šebánka a Velebného, jistě patří do českého zlatého fondu. Právě tak Šebánkem vymýšlené scénky, skeče, povídky a písničky z mnoha představení Salonu Cimrman, jenž se personálně s Divadlem Járy Cimrmana kryl v osobně nesmírně zajímavého Miloně Čepelky, zasloužilého rozhlasového harcovníka a rovněž i pozoruhodného básníka a prozaika. A mimochodem, také proto se už dávno nehraje Domácí zabíjačka - autor její další provozování zakázal, dočkala se pouhých 34 repríz.

Jako první z těchto velikánů odešel prvotřídní jazzový muzikant, cimrmanovský herec a autor písniček do hry Akt Karel Velebný (1989), pak geniální parodista a zarputilý "vynálezce" absurdního slovního humoru Jiří Šebánek (2007), nyní pan Smoljak, jehož smysl pro objevování nečekaných souvislostí vytvářel poetiku pražského cimrmanovského divadla ve stejné míře jako Svěrákův neobyčejný cit pro slovní hříčku. Je to smutné a již potřetí v dějinách cimrmanologie si budeme muset zvyknout, že pár věcí nebude jako dřív.

Všichni tři zde ale zanechali bohaté dědictví v podobě svého díla.

Ladislav Smoljak v posledních letech také jako autor divadelních her z českých dějin, které kombinují humor bezprostředně vyplývající z dějin samotných s "cimrmanovským" humorem nadstavbové fabule - jeho důvtipná Hymna bude snad jednou doceněna jako úžasný pokus o originální náhled na historii. Právě o takový blasfemický náhled, jehož neexistenci v českém prostředí jsme kdysi na fakultě velmi nelibě nesli s historikem Jiřím Rakem a který v úplně jiné poloze (sic) začal jako první prosazovat Ivan Wernisch svými básnivými mikropříběhy o mecenáši Hlávkovi, Nerudovi, Sabinovi či Jaroslavu Vrchlickém.

Všechny tři výše zmíněné pány, kteří již bohužel pro nás ostatní opustili pozemský svět, jsem měl nesmírně rád a všechna tři úmrtí mne ve své době hluboce zasáhla. S každým totiž odešlo něco nenahraditelného, a to nejen v cimrmanovské oblasti. Dokonce bych se odvážil tvrdit, že to nejlepší s Járou nemělo (nebo někdy jen nemuselo mít) mnoho společného.

Milý pane Smoljaku, budete mi chybět.

Autor: Marek Tarnovský | neděle 6.6.2010 17:10 | karma článku: 36.89 | přečteno: 7755x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Kultura

Helena Herynková

Využijte minulosti, abyste vylepšili budoucnost

Starý muž, jenž přežil holocaust a stvořil hračkářské impérium pro radost všech dětí. Jaké skrývá tajemství? Hračkář, strhující román z překvapivě nového zdroje...

23.11.2017 v 10:27 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 101 | Diskuse

Karel Sýkora

Jan Heller – Přehled Starého zákona

Jan Heller byl český religionista, biblista, protestantský teolog, vysokoškolský pedagog a překladatel z hebrejštiny a foiničtiny.

23.11.2017 v 7:58 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 35 |

Eva Šamánková

Poslední dívka

Tři ženy, které mají společné následující - přežily krvavá řádění šílenců. Každá na jiném místě, v jinou dobu a za jiných okolností. Každá ale přežila jako jediná. Tři ženy, které se staly „Posledními dívkami“...

22.11.2017 v 17:44 | Karma článku: 8.42 | Přečteno: 389 | Diskuse

Karel Sýkora

Bedřich Smetana jako xenofob? ... :-)

Bedřich Smetana byl významný český hudební skladatel období romantismu. Pocházel z poměrně zámožné sládkovské rodiny, ale od raného mládí se věnoval hudbě, zejména hře na klavír a kompozici.

22.11.2017 v 10:41 | Karma článku: 10.84 | Přečteno: 202 |

Hermína Muchová

Rozhovor se zpěvačkou Evou Pilarovou

Zpěvačku Evu Pilarovou znají a obdivují všechny generace posluchačů a je bezesporu jednou z pěveckých legend, které bychom si měli za její celoživotní působení v oblasti hudby vážit.

22.11.2017 v 7:30 | Karma článku: 14.56 | Přečteno: 801 | Diskuse
Počet článků 18 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2390

"Neduživý, kosmopolitní, židofilní, plutokratický, odnárodněný intouš v žoldu cizího kapitálu."
(Nick petr_sleder v diskusi o mém článku. Děkuji za odhalení!)

Narodil jsem se v Českých Budějovicích v roce 1973, ale od dětství žiju v Praze. Studoval jsem politologii, filosofii a češtinu. Připravil jsem k vydání asi desítku knih z oboru, především v nakladatelství OIKOYMENH. Hraji a režíruji divadlo v divadelním spolku Tréma 29, napsal jsem dvě divadelní hry (aktovku Majitelé a celovečerní Přátele žehu), třetí je rozepsaná. Spolupracuji s e-zinem Vinohrady.cz a snažím se pomáhat migrantům v rámci neziskovky Berkat. Živím se jako komerční grafik a tiskař.Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.